Informace o chovu - Rhacodactylus ciliatus


Čeleď:   Diplodactylidae – pagekonovití
Řád :     Squamata – šupinatí
Podřád:  Sauria – ještěři

 

Výskyt

 Nová Kaledonie -  Grande Terre a přilehlé ostrovy - obývají  tropický deštný  prales, kde žijí na stromech a keřích .

Rhacodactylus ciliatus

caledon mapa

 Pohlaví

 

Pohlavní rozdíly: Samci mají zesílenou spodní stranu kořene ocasu a preanální póry.

 

Rhacodactylus ciliatus

 

Rhacodactylus ciliatus

  Chov

Chov je při dodržení základních pravidel velice snadný . Rhacodactylus Ciliatus potřebují  prostorné terárium s hlubší vrstvou vlhkého substrátu s větvemi a  rostlinami ale  hlavně s dostatečným množstvím úkrytů . Velikost terária volime úměrně k počtu chovanců přičemž je vždy nejdůležitější rozměr  výška - pro pár plně postačí velikost 45 š /45 h /70 v / , stěny terária je nejlepší ponechat bez dekorací protože ciliati mají řidší trus a terárium se tak lépe udržuje čisté . Terárium každý den mírně rosíme vlažnou vodou  pro udržení vlhkosti a někteří jedinci tak i pijí - v teráriu by ale přesto neměla chybět miska z vodou .Chov  Rhacodactylus  ciliatus  jemožný  v páru či skupině samec a 2  nebo více samic , je  ale lepší držet pohromadě se samcem více samic aby je samec při páření neutahal . Rhacodactylus ciliatus  dorůstají velikosti 18-21 cm .

Teploty v teráriu: - denní  20-24  noční  s poklesem na 15-20

Rhacodactylus ciliatus  

Rhacodactylus ciliatus se několikrát ročně svlékají  z kůže proto je udržování správne vlhkosti v teráriu také důležité -svojí svlečku potom každý  jedinec  požere.

Rhacodactylus ciliatus

 

 Rhacodactylus ciliatus  se mohou pohybovat po skle  a po ostatních hladkých  plochách  pomocí přísavných  lamel  které  mají  na prstech.

th

 

 

 

Krmení

Jako krmení podáváme  hmyz ( nejčastěji cvrčky vhodné velikosti úměrné velikosti a stáří zvířete) nebo i  jiné bezobratlé vždy  však obalené ve vápníkovém a vitamínovém přípravku , jako spestření stravy podáváme 2-3 x týdně rozmačkaný banán nebo ovocné kaše   taktéž s vápníkovým přípravkem, další možností je zakoupení již hotových krmných směsí například Repashy superfoods vyvinuté speciálně pro tento druh.

  

 

Další vápníkové a vitamínové přípravky od firmy Repashy

 

         

 

Rhacodactylus ciliatus       Rhacodactylus ciliatus

 Rozmnožování

Samice Rhacodactylus  ciliatus kladou několikrát ročně 1-2 vajíčka s kožovitým obalem.

 

Rhacodactylus ciliatus   

Inkubace

Vejce opatrně vyjmeme z terária a inkubujeme  při teplotě 20-24°C ve vlhkém substrátu  perlitu či vermikulitu připraveného dle návodu na obalu .Vejce při manipulaci neotáčíme a do inkubátoru uložíme pokud možno ve stejné poloze jak byla nalezena ,  před vyjmutím vajec z terária si je můžeme označit netoxickým fixem

 

 

 

rhacodactylus ciliatus

Rhacodactylus ciliatus 

 

 Odchov

Mláďata se rodí za cca 60 dnů a potravu začnou přijímat cca po 4-5 dnech . Mláďata  Rhacodactylus ciliatus držíme v plastovém boxu s papírovým ubrouskem a to  buďto více mláďat  společně ( dle velikosti boxu a velikosti mláďat  ) nebo odděleně ale po dosažení věku cca  3 měsíců, když už pomalu  začíná být možné rozlišení pohlaví je oddělíme, předejdeme tak případným šarvátkám mezi samci, které dost často končí ztrátou ocasu nebo jiným úrazem , mláďata  krmíme mikrocvrčky vždy obalenými ve vápníkovém a vitamínovém  přípravku - taktéž můžeme podávat rozmačkaný banán doplněný přípravky  nebo ovocné přesnídávky , stěny ubikací mláďat taktéž rosíme vlažnou vodou - v boxech nedržím misku s vodou aby nedošlo k utonutí mláďat .

 

box

 

 

 

 

 

 

Mláďata  Rhacodactylus ciliatus jsou po narození velice živá a divoká proto vždy při manipulaci s mláďaty dbáme, aby nespadla nebo neskočila z větší výšky.

Rhacodactylus ciliatus

 

Barvy a kresby

Tito krásní pagekoni se rodí v různých barevných formách - béžové, šedohnědé, hnědé, žluté, oranžové, červené, fialově hnědé, zelenohnědé, namodralé až hnědočerné  a to - s různou kresbou , bez kresby, s tečkami, velkými skvrnami či podélným pruhem.

Rhacodactylus ciliatus

 

Rhacodactylus ciliatus 2

 


 


 

Rhacodactylus ciliatus nemají  v případě odtržení či ukousnutí ocasu  schopnost jeho  regenerace a při jeho ztrátě je nahražen pouze  malým výrůstkem , nikdy proto svého ciliata nechytáme ani nedržíme za ocas - pokud je gekon při manipulaci ven z terária vystrašený a vyplašený počkáme raději až se uklidní - i tak by totiž mohlo dojít ke ztrátě ocasu

Rhacodactylus ciliatus

Dobré  je  mít v teráriu UVB osvětlení pro zdraví růst a vývoj

Ať  už v podobě UVB žárovky nebo trubice

Rhacodactylus ciliatus